EduPełzaki - serwis edukacyjno-informacyjny dla Dzieci i Rodziców

piątek, 17 sierpnia 2012

Terminy kulinarne


Czasem zastanawiacie się, co w przepisach znaczą niektóre określenia, jakie padają w przepisach kulinarnych, tu korzystając z wiedzy zaczerpniętej z Poradnika rodzinnego postanowiłam Wam przybliżyć znaczenie tych słów.

Al dente – nazwa włoska, która określa idealnie ugotowany makaron. Powinien on być jędrny, lekko twardy, który stanowi lekki opór zębom ( dente to po włosku znaczy ząb ).
Blanszowanie - krótkie obgotowywanie, które niszczy bakterie, również powstrzymuje działanie enzymów, rozkładających witaminy i sole mineralne. Obgotowane produkty trzeba zahartować zimną wodą.
Drylowanie – to nic innego jak usuwanie pestek lub nasion z owoców
Duszenie - gotowanie obsmażonego zazwyczaj produktu, pod przykryciem, we własnym sosie z dodatkiem niewielkiej ilości tłuszczu i płynu.
Flambirowanie - skropienie gotowej potrawy spirytusem, rumem, koniakiem i podpalenie.
Frytowanie - obsmażanie lub smażenie małych kawałków mięsa, ryb, jarzyn lub ciasta na głębokim gorącym (180-190° C) tłuszczu.
Garnirowanie - przybieranie półmiska z potrawami lub ozdabianie potrawy.
Glazurowanie - nadawanie potrawie połysku, nabłyszczanie, przez zalewanie galaretą, cukrem lub lukrem.
Gotowanie - może odbywać się w wodzie, na parze i w kąpieli wodnej.
Kandyzowanie - smażenie owoców w syro­pie z cukru, co pozwala zachować ich kształt i kolor.
Klarowanie - oczyszczanie z zawiesin, za­nieczyszczeń.
Naciąganie - delikatne produkty (ryby, jajka w koszulkach) wkłada się do gorącego pły­nu w odkrytym garnku i podgrzewa, nie dopusz­czając do wrzenia.
Panierowanie - zanurzanie produktu w mą­ce, w mące i roztrzepanym jajku lub w tartej buł­ce i jajku. Smaży się natychmiast w wysokiej temperaturze.
Pasteryzowanie - jest to niszczenie drobno­ustrojów przez kilkunastominutowe podgrzewa­nie soków, kompotów, mleka w temperaturze 65-70° C albo jednominutowe przy 95° C.
Podprawianie - zagęszczanie zup i sosów żółtkiem, mąką ze śmietaną i mlekiem, mle­kiem z żółtkami oraz masłem z żółtkiem.
Poszetowanie - powolne gotowanie w tem­peraturze poniżej punktu wrzenia.
Smażenie - polega na włożeniu produktu na mocno rozgrzany tłuszcz i utrzymywaniu go przez jakiś czas w wysokiej temperaturze.
Tranżerowanie - dzielenie upieczonego dro­biu lub krojenie pieczeni na równe kawałki.
Trybowanie (luzowanie)- usuwanie z surowego mięsa lub drobiu wszystkich kości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przyciski Listonic

Social Networks

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...