EduPełzaki - serwis edukacyjno-informacyjny dla Dzieci i Rodziców

wtorek, 18 czerwca 2013

Pierwsza zupka niemowlaczka

Nadeszła chwila kiedy należy rozszerzyć dietę Twojego dziecka. Nie wiesz od czego zacząć?


 • Nowe danie można zacząć wprowadzać już w 5 miesiącu dziecku karmionemu butelką. Najlepiej zacząć od przecieru jarzynowego, a następnie skrobane jabłuszko.
 • Dziecku karmionemu piersią może dostać w 5-6 miesiącu trochę przetartej zupki jarzynowej z odrobiną (2-3 g) rozgotowanej kaszy manny (pół łyżeczki na 100 ml).

Zacznij o 1-2 łyżeczek codziennie zwiększając ilość podawanej jarzynki. Wprowadzaj po kolei osobno warzywa, a dopiero łącz je. Nie wolno podawać na siłę jedzenia. Warto odczekać wtedy kilka dni i znów spróbować.


Co podajemy w 5 miesiącu?

 • Do diety niemowlęcia w 5 miesiącu życia można wprowadzić: - przetarte brokuły, przetartą marchew, zupę marchewkową, zupę marchewkową z warzywami, zupę marchewkową z brokułami, zupę jarzynową,  przetarte owoce:  jabłka, jabłka  z czarnymi jagodami, jabłka z marchwią i winogronami, jabłka z owocami leśnymi.
 • Wprowadzając owoce należy najpierw wprowadzać owoce słabo alergizujące takie jak: jabłka, jagody, porzeczki, agrest, borówki, morele, brzoskwinie, śliwki, wiśnie. Powinno się unikać w pierwszym roku życia owoców mocno alergizujących takich jak: banany, cytryny, pomarańcze, mandarynki, truskawki, poziomki.
 • Do bezglutenowych węglowodanów złożonych należą: ryż, kleik ryżowy, mąka kukurydziana, kasza kukurydziana, mąka i skrobia ziemniaczana, kasza jaglana.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, wyłączne karmienie piersią powinno być kontynuowane do 6 miesiąca życia. Wyłączne to znaczy bez podawania mieszanek mlekozastępczych czy nawet dopajania herbatkami i wodą. Uzupełniać należy tylko witaminę D3 w ilości 1 kropli t.j. 400 j.m. 

3 komentarze:

 1. niemowlakowi w 4 - tym miesiącu wprowadza się już pierwsze tarte jabłuszko bez względu na to czy jest karmione piersią czy nie

  OdpowiedzUsuń
 2. Schemat żywienia niemowląt wg Instytutu Matki i Dziecka podaje, że do ukończenie 4 mies. życia, nie podaje się nic oprócz mleka ewentualnie herbatki. Faktem jest, że mamy podają już w 4 miesiącu powoli jabłko. Ale nie jest to wytyczna Instytutu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Informacje można doczytać tu: http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/zal_1_zkkpediatraia_13072010.pdf

  OdpowiedzUsuń

Przyciski Listonic

Social Networks

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...