EduPełzaki - serwis edukacyjno-informacyjny dla Dzieci i Rodziców

poniedziałek, 16 grudnia 2013

Czyszczenie zębów - naturalne sposoby

Plik:Miswak003.jpg
pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Miswak003.jpg


Jakiś czas temu wyrzuciłam pastę do zębów z fluorem. Kupuję zwykłą tanią Ziaję bez fluoru. Gdzie? Ano na allegro, bo tam w zasadzie kupuję prawie wszystko. Nie mniej, pasta mi pasuje i smakiem i tym, że nie truję się fluorem. Teraz jednak zamierzam wypróbować jeszcze coś bardziej drastycznego:) Gałązki....

Tak, tak już profesor Tombak pisał o mocnych zębach, bez próchnicy wśród joginów. Polecał on w polskich warunkach klimatycznych używać gałązek gruszy, lipy, porzeczki, maliny, sosny czy świerku. Zastanawia mnie jeszcze morela i brzoskwinia, bo skoro w pestkach zawiera witaminę b17, to może i w korze i łyku ma. Nie wiem... czas poczytać:)

Jak zrobić naturalną szczoteczkę?

Przygotuj sobie gałązkę ok 10 cm. W zębach rozgryź jedną z końcówek, tak by był z tego pędzelek. Możesz nałożyć pastę bez fluoru, albo samą gałązką czyścić zęby. Pomysł na pewno kontrowersyjny, jak na warunki europejskie, ale skoro Afrykańczycy i Hindusi mają mocne, zdrowe zęby... to chyba jakoś działa.  Sprawdzę na sobie.

Gałązki z drzew są bogate w witaminy, mikroelementy, potas, wapń, krzem, siarkę a nawet dwuwęglan sodu. Więc po co pasta? Są one po prostu dla organizmu cenniejsze. Fluor dodatkowo jest trucizną, więc takich past na pewno już używać nie będę. Szczoteczki te są ekologiczne. Nawet szczoteczka z bambusa jest lepsza, bo rozkłada się niż plastik.

Zdaniem Tombaka już samo rozgryzanie końcówki patyczka ma duże znaczenie, gdyż już w tym momencie dezynfekujemy jamę ustną. Dzieje się to dzięki różnego rodzaju związkom zawartym w drzewach.
Ja sobie jeszcze tak myślę, skoro zwierzęta nie mają próchnicy, (no chyba, że te karmione chemią i domowym jedzeniem), a gryzą gałązki (króliki, psy, koty), to może po coś konkretnie to robią, a nie tylko wyłącznie dla zabawy lub zaspokojenia głodu.

MISWAK

Miswak jest to pałeczka z drzewa arakowego, używana w krajach muzułmańskich. W Afryce nazywana jest sothiou. Hindusi z kolei używają liści mango, które mają wybielające właściwości, zapobiegają chorobom dziąseł i odkładaniu się płytki nazębnej. Używają oni także gałązek drzewa neem. Koniec takiej szczoteczki namacza się w ciepłej wodzie, wtedy łyko ładnie się rozchodzi, tworząc pędzelek.
Miswak to 3 w 1, szczoteczka, nitka dentystyczna i pasta w jednym.
Poza mądrością pokoleń właściwości Miswaku polecają także prawdziwe autorytety- WHO zaleca gałązki MISWAK do pielęgnacji zębów i ogólnej higieny jamy ustnej, eliminuje bóle zębów. Dodatkowo Miswak pomaga oduczyć się palenia.

WWW.ASFIJAHI.ORG

Warto po myciu zębów pić zieloną herbatę, bo ma działanie antyseptyczne.
Ja spróbuję z gałązkami naszych rodzimych krzewów i drzew, bo mam je za darmo. Jednak ci którzy nie mają dostępu do własnej działki,  podaję namiary na  sklep gdzie możecie kupić miswak. Dodam, że nie mam nic z reklamowania go, po prostu ułatwiam Wam znalezienie produktu.

Jeśli ktoś z Was już korzysta, prześlijcie swoje wrażenia, dodam je pod tym artykułem dla innych.
Ja z doświadczenia już mogę polecić pastę Ziaja bez fluoru z czystym sumieniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przyciski Listonic

Social Networks

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...