EduPełzaki - serwis edukacyjno-informacyjny dla Dzieci i Rodziców

piątek, 11 lipca 2014

Weston A. Price - lekarz, który odkrył przyczyny próchnicy


Dr Weston A. Price. stomatolog z Cleveland,  zwany "Karolem Darwinem Żywienia”. W swoich poszukiwaniach przyczyn próchnicy zębów i degeneracji fizycznych, które widział w swojej praktyce stomatologicznej, odszedł od probówek i mikroskopów w kierunku niezbadanych jeszcze wskazówek pośród ludzkich istot. Dr Price szukał czynników odpowiedzialnych za piękne zęby u ludzi, którzy je posiadali – odosobnionych „prymitywnych” plemion. Świat stal się jego laboratorium. Podczas podróży, jego odkrycia doprowadziły go do przekonania, że choroby przyzębia i zdeformowane luki zębowe prowadzące do stłoczonych, krzywych zębów i nieatrakcyjnego wyglądu, są tylko objawem fizycznej degeneracji wywodzącej się  jak podejrzewał z deficytów żywieniowych.

Price przemierzył cały świat żeby badać wyizolowane grupy ludzi, włączając w to odizolowane szwajcarskie wioski, społeczności celtyckie na Hybrydach, Eskimosów i Indian w Ameryce Północnej, malinezyjskich i polinezyjskich wyspiarzy na Morzu Południowym, plemiona afrykańskie, Aborygenów australijskich, Maori z Nowej Zelandii o Indian z Ameryki Południowej. Gdziekolwiek by nie był, dr Price odkrywał, że piękne proste zęby, wolne od próchnicy, zdrowe ciało, odporność na choroby i piękne charaktery, są typowe dla ludzi prymitywnych będących na swojej tradycyjnej diecie bogatej w istotne czynniki odżywcze.

Kiedy dr Price analizował pożywienie używane przez odosobnione prymitywne ludy, odkrył, że dostarcza ono co najmniej cztery razy więcej rozpuszczalnych w wodzie witamin, wapnia i innych minerałów i co najmniej Dziesięć razy więcej witamin rozpuszczalnych w tłuszczach w żywności pochodzenia zwierzęcego jak masło, ryby, jaja, skorupiaki i mięso.

Znaczenie właściwego odżywiania dla matek podczas ciąży znane było od dawna ale badania dr Price’a pokazały, że ludzie prymitywni stosują program odżywiania pre-koncepcyjnego dla obojga rodziców. Wiele plemion wymaga okresu odżywiania przedmałżeńskiego i poczęcie dziecka było opóźniane aby pozwolić matce osiągnąć pełne zdrowie i siłę a przez to zapewnić fizyczną doskonałość potomstwa. Ciężarnym i karmiącym kobietom dawano często specjalne pożywienie. Tak samo dorastającym chłopcom i dziewczętom, żeby przygotować ich do przyszłego rodzicielstwa. Dr Price odkrył, że to pożywienie jest bardzo bogate w witaminy A i D rozpuszczalne w tłuszczach – składniki znajdujące się jedynie w tłuszczach zwierzęcych.

Jako dodatek do swoich prac nad pożywieniem, dr Price prowadził intensywne badania nad destrukcyjnymi skutkami związanymi z kanałami zębowymi, opisane dokładnie w jego dwutomowej pracy Dental Infections Oral & Systemic (Infekcje Stomatologiczne Ustne i Ogólnoustrojowe) oraz Dental Infections & the Degenerative Diseases (Infekcje Stomatologiczne i Choroby Degeneracyjne). Jego wnioski, ignorowane przez śmietankę ortodoksyjnych stomatologów przez ponad 50 lat, zdobywają od nowa akceptację w miarę jak holistyczni terapeuci odkrywają, że pierwszym krokiem do uleczenia choroby degeneracyjnej, jest często konieczność usunięcia u pacjenta wszystkich kanałów zębowych.[1]

Wielu naukowców zgadza się z tym, że rozwój rolnictwa może mieć związek z próchnicą. Na przykład George Armelagos, antropolog z Emory University przebadał zęby 39 skamieniałych szkieletów z Wadi Halfa w Sudanie. Szkielety liczą sobie od 8 do 11 tysięcy lat. Naukowiec zauważył, że gdy zaczęto intensywnie uprawiać ziemię, odsetek przypadków próchnicy wzrósł z 0,8 do aż 20 procent. [2] 

 Zdaniem paleoarcheologa Petera Browna z australijskiego University of New England, obecność próchnicy związana jest z obecnością cukrów w diecie. Zauważa on, że u Aborygenów próchnica pojawiła się wraz z wprowadzeniem do diety cukru i mąki. Z kolei w Japonii w epoce Edo samurajowie mieli zęby w niezbyt dobrym stanie, podczas gdy u zwykłych ludzi, nie mających dostępu do rafinowanego cukru, przypadków próchnicy było znacznie mniej.[2] 

 Zasady holistycznej stomatologii opartej o badania Weston’a Price’a są następujące [1]:
  • Jedz bogate w składniki odżywcze pożywienie, właściwie uprawiane i przyrządzane.
  • Unikaj kanałów zębowych. Jeżeli masz kanały zębowe, które podejrzewasz, że są przyczyna choroby, poleć ich usunięcie dobremu stomatologowi.
  • Unikaj wypełnień rtęciowych (amalgamatów). Jeżeli masz wypełnienia amalgamatowe, poleć ich usunięcie holistycznemu stomatologowi, który specjalizuje się w wymianie wypełnień amalgamatowych.
  • Narzędzia ortodontyczne powinny zawierać środki do rozszerzenia podniebienia.
  • Usuwaj zęby jedynie kiedy to konieczne i w takich przypadkach w taki sposób, żeby uniknąć pozostawiania kości szczękowej z ubytkiem, gdyż może stać się to centralnym punktem infekcji.

[1] http://www.westonaprice.org/translations/principles-of-healthy-diets-polish-translation/#carakterystyka  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przyciski Listonic

Social Networks

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...