EduPełzaki - serwis edukacyjno-informacyjny dla Dzieci i Rodziców

poniedziałek, 9 marca 2015

GMO w UE


Nie mogłam się powstrzymać i chciałam podzielić się dziś z Wami smutną informacją dla polskiego rolnictwa, i dla nas konsumentów. Otóż według artykułu pt. GMO dozwolone w Unii Europejskiej! Tusk siedział cicho,

"Unia Europejska zezwoliła na uprawę nowej, stworzonej przez amerykański koncern Du Pont Pioneer, odmiany kukurydzy TC1507. Tym samym wygrał on wyścig z drugim amerykańskim koncernem pretendującym do rynków europejskich – Monsanto. Dotychczas rośliny modyfikowane genetycznie były dopuszczalne w krajach wspólnoty jedynie w paszach dla zwierząt, obecnie mogą je spożywać również ludzie."

"Wprowadzenie GMO do unijnego rolnictwa poparły Wielka Brytania, Finlandia, Estonia, Hiszpania i Szwecja. Decydująca była jednak decyzja Niemiec, które najpierw wyraziły sprzeciw, by później zmienić zdanie i zagłosować za przyjęciem propozycji."

a tu trochę linków o GMO:


Dlaczego według mnie smutna to informacja? Otóż jestem zdecydowaną przeciwniczką niesprawdzonych teorii, naukowcem choć z innej dziedziny. Skutki wprowadzenia GMO do przyrody, do organizmów jest nie określe do końca. Testy były zbyt krótkie by przewidzieć skutki jedzenia produktów genetycznie modyfikowanych. I nawet, jeśli inżynierowie genetyczni, są pewni, że nie jest ono niezdrowe, to już herbicydy zawierajace glifosat, którymi pryskane są uprawy napewno wpływają negatywnie na nasze zdrowie. 
Niestety dotyczyć to będzie najbardziej naszych dzieci, wnuków. Mam takie wrażenienie, że to robienie doświadczeń na nieograniczoną skalę na ludziach.

Rejestr zatwierdzonych do obrotu w UE produktów GMO można znaleźć pod linkiem:
http://ec.europa.eu/food/dyna/gm_register/index_en.cfm

Regulacje prawne tu

Tu jest ostatni raport o długoterminowych efektach GMO - z 2009 roku po angielsku

Polecam też poczytać:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przyciski Listonic

Social Networks

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...