piątek, 25 kwietnia 2014

Czosnek i jego właściwości

Fot.: wikipedia


Czosnek pochodzi prawodpodobnie z CHIN lub Syberii. Towarzyszy nam co najmniej 5 tys. lat, a odnotowany jako roślina lecznicza został przez Konfucjusza między XI a VII wiekiem p.n.e. Główki czosnku znajdują się na malowidłach wewnątrz Piramidy Cheopsa, w pałacu Knossos na Krecie oraz w ruinach Pompei i Herakulanum. [1]

  • W wielu starych książkach zielarskich można wyczytać, że roślina ta pobudza do nierządu. Poza tym leczy impotencję spowodowaną złymi czarami. Podobno spożywanie posiłków z dużą ilością czosnku ma często działanie erotyzujące.
  • W starożytnym Rzymie żołnierzy najpierw było czuć a później widać, gdyż w ochronie skóry przed chorobami nacierali cale ciało zmiażdżonym czosnkiem.
  • W Europie znany jest jako lek od czasu wypraw krzyżowych.
  • W bliższej nam historii Ludwik Pasteur znał jego walory przeciwbakteryjne a Albert Schweitzer w Afryce stosował go jako lek w leczeniu czerwonki.
  • Udokumentowano, że przynosi poprawę w leczeniu astmy oskrzelowej, gruźlicy, zapaleniu oskrzeli, owrzodzeniu żołądka, grzybicy miedzypalcowej sportowców, owrzodzeniach podudzi, anemii, bezsenności, zapaleniu stawów, dolegliwościach skórnych, chorobach układu krążenia, alergiach, poprawia pamięć, stosowany w zatruciach metalami ciężkimi.
  • Wywiera odmładzający wpływ na wszystkie funkcje organizmu.
  • Pobudza system limfatyczny do wydalania materiałów odpadowych.
  • Nazywany jest rosyjską penicyliną. Nie niszczy prawidłowej flory bakteryjnej. Skuteczność jego działania wzmacniają Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe ( NNKT ).


Jak wygląda czosnek polski?

Nie trzeba nikomu chyba mówić, jest mniejszy niż ten chiński, skórka jest bardziej fioletowa, różowa lub biało-szara. Kiełkuje i pleśnieje- czego nie robi czosnek chiński. A i właściwości jego są dużo lepsze niż tego chińskiego.

 Przepis na afty, dość prosty,  czosnek na plasterek i przyłożyć do afty lub wycisnąć sok z czosnku i pędzlować aftę. Afta to płytka nadżerka spowodowana wieloma czynnikami, w tym antybiotykoterapii (niektórzy uważają, że jak wychodzą afty, to oznacza grzybicę układu pokarmowego).

Może więc warto przy okazji aft i zakażeń pochwy- wypić szklankę mleka z czosnkiem i łyżeczką masła? Aby w przewodzie pokarmowym też pozbyć się bakterii i grzybów.


A co niweluje zapach czosnku?
Natka pietruszki, jogurt, mleko, mięta, miód, tymianek, goździki, trybula ogrodowa, skórka z cytryny lub pomarańczy, jabłko, seler, kminek, czerwone wino czy zielona fasola. 

Oczywiście są przeciwwskazania do stosowania czosnku. 
Są to: ciąża, karmienie piersią, niskie ciśnienie, ostre nieżyty jelit i żołądka, cukrzyca, problemy z krzepnięciem krwi i niektóre lekarstwa. 

Badania naukowe wykazują działanie antynowotworowe czosnku. Badania z USA pokazały, że czosnek blokuje przemiany komórek i niszczy komórki rakowe, które się już pojawiły. Wykazano, że:
  • zjadanie porcji mniejszej niż 1 ząbek dziennie- zmniejszyło ryzyko nowotworu gruczołu krokowego o 50%
  • prawdopodobieństwo rozwinięcia się nowotworu okrężnicy u jedzących czosnek w każdym tygodniu- w porównaniu do tych, którzy go nie jeśli- zmniejszyło się trzykrotnie.
  • związki siarki znajdujące się w czosnku są wyjątkowo skuteczne wobec glejaka [2]
Z kolei chińskie badania pokazują, że jedzenie czosnku wiąże się z mniejszym ryzkiem wystąpienia nowotworu żołądka. (główka dziennie) 
(Moja sugestia- czosnek chiński jest inny niż polski, im bardziej fioletowa barwa polskiego czosnku, tym bardziej jest wartościowy i mniej trzeba spożywać, poza tym panuje przekonanie, że czosnek chiński jest szkodliwy dla zdrowia, a wręcz rakotwórczy [3,4,5]).
Według prof. Janusza Podleśnego z IUNG w Puławach, czosnek chiński jest mniej aromatyczny ma mniej allicyny- substancji antyrakotwórczej. [5] 



A co na to zielarze i lekarze?


Związki czynne zawarte w czosnku mają silne działanie bakteriobójcze i to w bardzo niewielkich stężeniach niszczą grzyby i pierwotniaki. Czosnek spożywany doustnie niszczy drobnoustroje przewodu pokarmowego, a jeszcze silniej układu oddechowego. Może być używany do leczenia przewlekłych biegunek bakteriobójczych, a także zapalenia gardła, krtani i oskrzeli.

Preparaty z czosnku mają duże znaczenie w geriatrii, gdyż mają korzystny wpływ na stan naczyń mózgowych, przepływ krwi, lepsze doprowadzenie tlenu.

Wskazania lecznicze: artretyzm, astenia, ogólne osłabienie, astma, atonia układu trawiennego, hemoroidy, kamienie nerkowe, koklusz, krztusiec, obrzęk nóg, odbijanie, odtruwanie wątroby, pasożyty jelitowe, piasek moczowy, puchlina wodna, reumatyzm, rzeżączka, skurcze jelitowe, skąpomocz, stwardnienie naczyń tętniczych, miażdżyca, wzdęcia, wiatry, utrudnione trawienie, zakażenie dróg gardła i krtani, zakażenie dróg moczowych, zakażenia dróg oddechowych, zapobieganie nowotworom przez działanie przeciwgnilne w jelitach, zapalenie płuc, oskrzeli, zmęczenie serca, zgorzel, żylaki, rozedma, ropień płuc.
Zewnętrznie: ból ucha, brodawki, głuchota, guzy nowotworowe, odciski, rany źle gojące się, rany
zakażone, bóle reumatyczne, świerzb, torbiele, cysty, ukąszenia owadów.



MIKSTURY Z CZOSNKU I ZASTOSOWANIE
  1. Na pasożyty jelitowe: 3-4 ząbki tartego czosnku dodać do szklanki gorącej wody lub mleka. Macerować przez noc. Wypić nazajutrz rano na czczo. Stosować przez 3 tygodnie
  2. Na pasożyty jelitowe: 25 g czosnku gotować w 0,25 litra wody lub mleka. Przez 3-4 dni popijać 2 razy dziennie przy ostatniej kwadrze księżyca. Wznowić po miesiącu.
  3. Na tasiemca: zetrzeć ząbki 1 czosnku [główki] i gotować 20 min w mleku. Popijać na czczo codziennie rano aż do wypędzenia tasiemca. W tym czasie nie jadać do południa.
  4. Na robaki: sok z czosnku na 200 g ciepłego mleka. Popijać na czczo.
  5. Olejek czosnkowy przynosi ulgę w bólu ucha.
  6. W lewatywach z mlekiem pomaga usuwać owsiki i dorosłe postacie glisty ludzkiej
  7. Nalewka: W 1971 r. wyprawa UNESCO znalazła w jednym z tybetańskich klasztorów receptę na eliksir młodości — nalewkę czosnkową, datowaną na IV-V wiek p.n.e. Oczyszcza ona organizm z odkładającego się tłuszczu, wypłukuje nierozpuszczalny wapń połączony z kwaśnymi toksycznymi związkami organicznymi, poprawia przemianę materii, oczyszcza naczynia krwionośne, zapobiegając zawałowi serca, udarom mózgu. Ma działanie przeciwnowotworowe, poprawia ostrość wzroku, zapobiega otosklerozie (kostnieniu starczym kosteczek słuchowych) oraz likwiduje powstałe już zmiany, odmładza organizm. 

35 dag świeżego obranego czosnku rozetrzeć i zmieszać z 200 ml czystego spirytusu. Szczelnie zamknąć i pozostawić w ciemnym chłodnym miejscu, ale nie w lodówce, na okres 10 dni. Następnie masę przecedzić, przelać do ciemnego naczynia szklanego i pozostawić w ciemnym miejscu jeszcze na 4 dni. Po tym czasie nalewka jest gotowa do użytku.

Stosować według podanego niżej schematu:


Potem należy przyjmować po 25 kropli 3 x dz. dopóki nalewka nie skończy się i zawsze z 50 ml naturalnego kefiru lub jogurtu. W celu zneutralizowania nieprzyjemnego zapachu czosnku należy zjeść natkę z pietruszki, jabłko, skórkę z cytryny lub pomarańczy. 
UWAGA — kurację należy przeprowadzić nie częściej niż raz w roku.


8. Napar: 2-4 ząbki czosnku posiekać na drobno, zalać szklanką gorącego mleka. Pić codziennie przed snem przez 3-4 tyg. w przewlekłych schorzeniach dróg oddechowych lub stosować jako kurację wzmacniającą.



[1] http://pl.wikipedia.org/wiki/Czosnek
[2] http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/czosnek-moze-byc-niedocenianym-lekarstwem-raka
[3] http://supernowosci24.pl/rakotworczy-czosnek-z-chin/
[4] http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110113/MAGAZYNDOMOWY/290555853
[5] http://finanse.wp.pl/kat,1033821,title,Zrobieni-w-czosnek,wid,13820787,wiadomosc.html?ticaid=1129cb

A tu jak wygląda czosnek chiński 
http://www.garlic.com.pl/PL/pic/chin3pcs.jpg 
czosnek polski: 
http://ekaloria.pl/wp-content/uploads-ekaloria-pl/2012/08/czosnek-banner-750x310.jpg 

POSTY MAJĄ CHARAKTER INFORMACYJNY

wtorek, 22 kwietnia 2014

Zdrowe kruche babeczki z dodatkami



Składniki:
  • 300 g mąki
  • 200 g masła
  • 100 g cukru pudru
  • 2 żółtka
  • sól


Sposób przygotowania:
Mąkę przesiać, dodać szczyptę soli i pokrojone na kawałki masło. Posiekać nożem. Wsypać cukier, wbić żółtka, posiekać. Zagnieść ciasto i włożyć na 30 minut do lodówki.
Schłodzone ciasto rozwałkować na grubość 3–4 mm, przenieść na wałku i nałożyć na ustawione obok siebie, posmarowane cienko masłem, foremki. Przycisnąć wałek i odciąć nadmiar ciasta. Docisnąć ciasto dłonią do dna i brzegów foremek.
Skrawki ciasta ponownie zagnieść, rozwałkować i nakryć następne foremki. Ciasto na dnie foremek nakłuć widelcem, wyłożyć folią aluminiową.
Piec 8–12 minut w temperaturze 200°C.

Ostudzone babeczki wyjąć z foremek, napełnić wybranym nadzieniem.




Na zdjęciu babeczki napełnione serkiem.
Można też zapiec je z białym serkiem twarogowym. Wtedy dodajemy do serka trochę cukru i śmietany, wymieszamy i zapiekamy.


Tu z kakaowym "spodem"-jeśli dodamy trochę kakao, będą właśnie takie...:)


Dobra rada. Jeżeli babeczki mają być znów wypiekane z nadzieniem, to pierwszy raz pieczemy je około 8 minut-wtedy już są zarumienione.
Z kruchego ciasta możemy wypiekać różne ciastka zależnie od kształtu foremek, np. czółenka, łódeczki, tartaletki. 

Można dodać nadzienie i piec po raz drugi lub bez powtórnego wypiekania piec około 12 minut i napełnić dowolnymi, świeżymi owocami, musem, galaretką, bitą śmietaną, konfiturami lub dowolnym kremem czy budyniem. Można wybrać to, co się lubi najbardziej.

Moje dziewczynki bardzo lubią babeczki z truskawkami, by im zrobić frajdę zamrażam je pojedynczo, a potem zimą mogę wykorzystać. Polecam, szczególnie z owocami są pełne witamin. Trochę słodkości, ale jednak zdrowych...:)


Autor: Asiuchna



poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Pokrzywowa kuracja wzmacniająca dla dzieci


wikipedia 

Pisząc poprzedni artykuł o pokrzywie szukałam informacji na temat zastosowania jej w przypadku dzieci. W zasadzie bardzo mało jest na ten temat. Postanowiłam więc poczytać specjalistyczne książki na ten temat. 

  • Dzieciom można podawać pokrzywę dwa razy dziennie po łyżeczce od herbaty z pokrzywy przez całą zimę dla zwiększenia odporności i wzmocnienia. 
  • Pamiętajmy, że pokrzywa może uczulać, dlatego lepiej skonsultować z lekarzem stosowanie danego zioła.
  • Możemy dodawać pokrzywę do herbaty i robić mieszkanki ziołowe do picia, dla oczyszczenia z toksyn, wzmocnienia sił obronnych organizmu. 
  • Pokrzywa na wzmocnienie odporności dzieci- powinna być zebrana w maju! Ma ona wówczas najsilniejsze działanie lecznicze. 
  • W naturalnej medycynie stosowana jest do kuracji wzmacniających, czyszczących krew, zwiększających ilość czerwonych krwinek. Jest moczopędna, podnosi odporność, mlekopędna, leczy krzywicę, nieżyty dróg oddechowych  i zaburzenia miesiączkowania, oraz poprawia wygląd włosów

Kuracja wzmacniająca i uodparniająca dla dzieci, czyli herbata z pokrzywy

1. Zrywamy dwa lub trzy czubki rośliny z 2-3 listkami, dodać można także jej owoce, tzw. orzeszki i zalać wrzątkiem. Odstawić na kilka minut. Napar można posłodzić stewią, miodem. 

2. Dzieciom można podawać 2x dziennie po łyżeczce herbaty z pokrzywy przez całą zimę. 

3. Przy przeziębieniu pić 2-3 razy dziennie po szklance herbaty z pokrzywy osłodzonej miodem. 

4. Można robić mieszanki herbaciano-ziołowe. U nas pije się często herbatę z: zielonej herbaty, pokrzywy, rumianku, owoców leśnych, hibiskusa, mięty, melisy oraz soku malinowego / aroniowego/ lub jaki prawdziwy pod ręką. My dosładzamy cukrem nie miodem, ale zioła nie powinny być słodzone cukrem z wyjątkiem- dzieci, którym można dosłodzić. 

5. Na wzmocnienie i oczyszczenie organizmu na wiosnę- świeży sok z pokrzywy.

6. Można robić zupę pokrzywową raz w miesiącu. 



Niektóre źródła podają, że jedzenie surowych liści pokrzywy może spowodować uszkodzenie wątroby. Ostrożnie więc, we wszystkim należy zachować umiar. 
  .

A co na katar i przeziębienie? Domowe sposoby zwalczania infekcji


Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C3%B3d

U nas ciągle przeziębienia, zapalenia gardła, katar i kaszel nie zaleczone. Stąd też i moja nieobecność. Ale jakoś postaram się wrócić :) w przepisami.  Znalazłam kilka przepisów, wartych uwagi, stąd umieszczam je i zastosuję bo katar i kaszel nie chcą odejść...


1. Syrop z czosnku, miodu i cytryny

  • pół szklanki miodu prawdziwego (spadziowy, malinowy, lipowy itd).
  • sok z 4 dużych cytryn
  • 4 duże ząbki czosnku polskiego (8 małych)
Miodu nie należy gotować, podgrzewać, bo traci właściwości. Można umieścić go w garnku z ciepłą wodą, jeśli jest skrystalizowany. Pamiętajmy, że prawdziwy miód- krystalizuje i to jest gwarancja jego oryginalności. Wyciskamy sok z cytryn, przez praskę wyciskamy czosnek i mieszamy z miodem w małym słoiczku. Stosujemy następująco:
dorośli: 1 łyżka rano i wieczorem- profilaktycznie, 
dzieci: 1 łyżeczka - rano i wieczorem- dla dzieci pow. 3 roku życia 

UWAGA: Osoby uczulone na cytrusy, powinny przez tydzień jeść sam miód z czosnkiem, a potem wprowadzić do miodu po 2 krople cytryny dziennie- i sprawdzić czy nie ma reakcji alergicznej. 
Uczuleni na miód nie powinni stosować syropu. 


Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Pszczo%C5%82a

2. Nalewka z cytryny, czosnku i wody
  • 24 ząbki czosnku
  • litr przegotowanej lekko schłodzonej wody
  • 4 cytryny - sok +skórka (sparzona i wyszorowana)
Cytryny kroimy w plastry wraz ze skórką, dolewamy do litra wody i wciskamy czosnek. Przelewamy do ciemnej butelki i wkładamy do szafki na dobę. Nie odcedzamy, przechowujemy w lodówce i pijemy. Możemy wycisnąć sok z cytryn i dać bez skórki. Trudno powiedzieć, co teraz w nich jest:) 

dorośli - 3x dziennie łyżka stołowa
 Dzieci - 3x dziennie mała łyżeczka. W czasie mocnej choroby zwiększamy częstość w ciągu dnia- co 4 h.

3. Nalewka Ojca GRANDE
  • 2 główki czosnku
  • 2 cytryny
  • 2 szklanki wody
  • 4 łyżki miodu prawdziwego
Kolejna wersja podobnie jak poprzednie zawiera kilka tylko składników. Należy zmiażdżyć czosnek polski, wycisnąć sok z 2 cytryn, dodać 4 łyżki miodu i zalać przegotowaną letnią wodą. Odstawić w ciemne miejsce na 2 doby pod przykryciem. Nalewkę przelać do szklanego naczynia (słoik, butelka).  Mimo czosnku, nie powoduje nalewka niemiłego zapachu. Trzymamy w lodówce. 

dorośli, - 2 łyżki dziennie
dzieci - 1 -2 łyżeczki dziennie profilaktycznie.


4. Nalewka z czosnku
  • ząbki czosnku:  dorośli - 50-60 gram, dzieci 1-5 lat- 25gram, 5-15 lat- 40gram.
  • wrzątek- 1 szklanka. 
Zalać całe ząbki czosnku wrzątkiem i odstawić na 12 godzin. Wyjąć czosnek (można powoli zużyć do potraw). Dzieciom do 12 lat podawać po łyżeczce a starszym i dorosłym po 1 łyżce stołowej dziennie.

5. Czosnek z mlekiem i miodem
  • 2-4 ząbków czosnku
  • szklanka gorącego mleka
  • 1 łyżeczka miodu
Połączyć i pić codziennie przed snem. Czosnek posiekać, lub przecisnąć przez praskę. 


Pamiętajcie że:

Czosnek nie jest wskazany przy kaszlu zabarwionym krwią, w przypadku gorączki towarzyszącej zapaleniu płuc. Nie powinien być podawany chorym na zaawansowane zapalenie nerek. Nie powinien być stosowany w ostrych zapaleniach żołądka i jelit (może zaostrzyć chorobę). W dużych dawkach czosnek i jego preparaty są niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci (nie powinien być w ogóle podawany niemowlętom poniżej 10 miesiąca życia). (WIKIPEDIA)




Piszcie czy pomagają Wam te specyfiki.

Przyciski Listonic

Social Networks

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...