czwartek, 20 czerwca 2013

Pokrzywa dla zdrowia i urody - Przepisy


Pokrzywa to jedno z ziół, które można stosować codziennie i nie trzeba bać się przedawkowania czy myśleć o  składnikach. Cała roślina ma działanie lecznicze. W aptece kupicie zarówno susz z liści, jak i korzeń pokrzywy. Najwięcej witamin ma jednak ta część, którą zwie się orzeszki. Są to zielone grona, które pojawiają się na szczycie rośliny już w połowie lata.

Składniki odżywcze
W skład pokrzywy wchodzą sole mineralne (wapnia i potasu), karotenoidy, flawonoidy, kwasy organiczne, chlorofil, histaminę, witaminy A, C, K, B2, chlorofil, olejki eteryczne, acetylocholinę oraz kwas pantotenowy.

Zbieranie i przechowywanie:
Zioła zbieramy w suchy dzień. Roślina musi być sucha, by nie zgniła czy zapleśniała. Przechowujemy w suchym miejscu, lub suszymy w piekarniku (ok. 40 st. C) lub suszarce do grzybów.

Zastosowanie:

  • Można suszoną dosypywać do zup, sosów, czy sałatek. 
  • Jako uzupełnienie diety wystarczy napar z 1 łyżki pokrzywy na śniadanie. Orzeszki zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Napar przecedzamy i spożywamy. 
  • Smak i zapach mogą przeszkadzać na początku. 
  • Napar działa moczopędnie, jednak dobrze działa na wygląd skóry.
  • Na wypadające i przetłuszczające się włosy i trądzik (tłusta cera)
  • Wzmacnia paznokcie
  • Stosowana w medycynie. Wspiera leczenie anemii, reumatyzmu, artretyzmu i hemoroidów. Stosuje się ją w przy zatrzymaniu moczu, przy schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, stanach znużenia i wyczerpania, białaczce, skurczach i wrzodach żołądka oraz jelit, w chorobach artretycznych i reumatycznych  rwie kulszowej, lumbago oraz zapaleniu nerwów, a także przy alergiach.  Pomaga w zapalenie dróg moczowych i nieżytach układu pokarmowego oraz biegunkach. Zapobiega tworzeniu się piasku w nerkach. Wspomaga leczenie cukrzycy. 
  • Jest pomocna w tamowaniu krwotoków
  • Wspomaga leczenie czyraków, wrzodów, gojenie się ran.


Przepis na napar z pokrzywy na trądzik:
Świeżo zebrane lub suszone liście pokrzywy należy rozdrobnić. Potrzebne są 2 łyżki pokrzywy, które należy zalać litrem wrzątku i trzymać pod przykryciem kilka minut. Odcedzić i pić po trochu cały dzień.  Można przemywać twarz gąbką namoczoną w naparze.

Sok z pokrzywy - na usuwanie toksyn
4 garście  świeżyć liści z pokrzyw rozdrobnić mikserem elektrycznym, Otrzymany sok rozcieńczyć nieco przegotowaną wodą. Przechowywać w lodówce. Pić 1 łyżkę soku z pokrzywy dziennie. Stosować 2-3 tygodnie a potem zrobić sobie dłuższą przerwę.
Picie soku z pokrzywy polecane jest osobom które chcą oczyścić i wzmocnić organizm.

Herbata z pokrzywy z sokiem malinowym - na wzmocnienie 
Pokrzywę zalać wrzątkiem i zaparzyć. Suszoną pokrzywę parzy się około 1-2 minut, a ze świeżych liści do 1 minuty. Dodać soku malinowego. Dla poprawy smaku można połączyć z rumiankiem lub melisą.

Duszona pokrzywa na rozstrój żołądka
Do zrobienia jej potrzeba 500 g świeżych liści pokrzywy, 1 łyżka masła, soli i czosnku. 

Przygotowanie:
Liście pokrzywy blanszujemy (czyli zanurzamy na kilkadziesiąt sekund we wrzątku, a następnie wkładamy do zimnej wody) i rozgniatamy. Dusimy przez kilka minut na maśle doprawiamy do smaku. Nie stosować w ciąży.

Odwar z pokrzywy wzmocni włosy
Jesienią warto wykopać żółtawe korzenie pokrzywy i zrobić z nich odwar. Odwar robi się inaczej niż wywar. Jest to zagotowanie rośliny w wodzie. Czyli korzenie płuczemy, suszymy w ciepłym miejscu  np. piekarniku ok. 50st. C.

Przygotowanie:
Ok 5g korzenia zalewamy szklanką wody i podgrzewamy aż do zagotowania. Odwarem przecieramy skórę głowy co drugi dzień przez 3 tygodnie. Kuracja polecana dla osób z włosami przetłuszczającymi się.
Płukanka wzmocni włosy, zmniejszy łojotok.

Urticatio
To zabieg biczowania ciała świeżą pokrzywą w celach leczenia bóli mięśniowych, kostnych, reumatycznych, znany od czasów rzymskich.

Przepis na zupę pokrzywową znajdziecie w osobnym poście.

POKRZYWY NIE STOSOWAĆ:
- W przypadku obrzęków spowodowanych chorobami serca i nerek
- Cukrzycy bez konsultacji z lekarzem
- W ciąży 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przyciski Listonic

Social Networks

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...